Bjuvs kommuns logga

    Elevhälsa

    Elevhälsan ska främst arbeta hälsofrämjande och förebyggande och även stödja elevernas utveckling mot utbildningens mål.

    Alla elever i våra skolor har tillgång till ett elevhälsoteam, EHT och i det ingår det medicinska, psykologiska, psykosociala och specialpedagogiska insatser. Deras uppgift är att stödja förskolechefer, rektorer, pedagoger, arbetslag, barn och ungdomar och deras vårdnadshavare genom att bidra med spetskompetens och insatser för barn och ungdomars hälsa, lärande och utveckling.

    Stödfunktionerna kan till exempel vara språkstöd och kurator.

    Här kan du läsa mer om stödinsatser i skolan.

    Vår medverkan är också viktig när det gäller generella frågor om skolan värdegrund, elevernas arbetsmiljö. Det kan tex handla om

    • arbetet mot kränkande behandling
    • undervisning om tobak, alkohol och andra droger
    • jämställdhet
    • sex- och samlevnadsundervisning.

    Du är alltid välkommen att kontakta elevhälsan på din skola.

    Kontaktuppgifter till elevhälsa


    Kurator
    Josefin Svensson
    0709-55 36 25
    josefine.svensson@bjuv.se

    Skolsköterska
    Cecilia Johansson
    0709-58 53 26
    Cecilia.johansson@bjuv.se

    Kurator
    Ajla Nelson
    0708-544566
    Ajla.Nelson@bjuv.se

    Skolsköterska
    Anna Iven Liljekvist
    042- 458 53 84
    0709- 55 36 36
    anna.iven-liljekvist@bjuv.se

    Skolsköterska
    Katarina Jonasson
    0709-58 53 54
    Katarina.Jonasson@bjuv.se

     

    Elevhälsa

    Kurator
    Frida Engman
    0731-58 83 73
    frida.engman@bjuv.se

    Skolsköterska
    Anette Rosell
    0709-49 54 97
    Anette.Rosell@bjuv.se


    Senast publicerad: 28 maj 2020

    Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Läs mer om hur vi använder cookies här