Kontakta handläggare

Handläggarna inom äldreomsorgen tar emot ansökningar, utreder och fattar beslut om insatser om exempelvis hemtjänst, trygghetslarm, avlösning i hemmet, matdistribution, särskilt boende med mera.

Enhetschef
Christine Johansson
Telefon 042-458 52 25
christine.johansson@bjuv.se

Handläggare för personer som bor i Billesholm och Ekeby
Emma Olsson
Telefon 042-458 51 22
emma.olsson@bjuv.se
Telefontid: Måndag - fredag 9.15 - 10.15

Handläggare för personer som bor öster om järnvägen i Bjuv
Lina Albin
Telefon 042-458 51 16
lina.albin@bjuv.se
Telefontid: Måndag - fredag 9.15 -10.15

Handläggare för vårdplaneringar samt för Varagårdens korttid:
Lejla Huseljic
Telefon 042-458 55 84
lejla.huseljic@bjuv.se
Telefon: Måndag - fredag 8.00 - 16.00

Handläggare för personer som bor väster om järnvägen i Bjuv:
Zelal Cabuk
Telefon: 042-458 55 27
zelal.cabuk@bjuv.se
Telefontid: Måndag - fredag 9.15 - 10.15

 

 

Bostadsanpassningar

  • Ansök

Ansöka om insatser vänder du dig:
Bostadsanpassningshandläggare på Bygg- och miljöförvaltningen
Sari Nymberg
042-458 80 15
sari.nymberg@bjuv.se
Telefontid: Måndag 11.00-12.00 samt onsdag och fredag 10.00-12.00

Ansökan kan vara muntlig eller skriftlig

Kontakt

Äldreomsorgen

Kontakta din ansvarige biståndshandläggare eller ring kontaktcenter så kopplar de dig vidare till handläggare i tjänst.
Du kan också tala in ett meddelande så ringer din handläggare upp dig.
Telefonen avlyssnas fortlöpande under kontorstid på vardagar.

Telefontid: Måndag - fredag 9.15 - 10.15

Telefon kontaktcenter: 042- 458 50 00
info@bjuv.se